Ad Widget

Collapse

Monitoring využití CPU na serverech

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Monitoring využití CPU na serverech

Ahoj/Dobrý den,
    mám problém s monitorováním serveru - respektive monitoringu CPU.

Servery jsou v českém jazyce, je na nich nainstalovaný Zabbix Agent 2. Využívám template OS Windows.
    V agentu je v konfiguračním souboru nastaven i aktivní agent.

V logu agenta mi to píše toto.
    2020/11/12 12:08:09.822538 [Cpu] cannot add performance counter for total CPU utilization: The specified object was not found on the computer.
    2020/11/12 12:08:09.822538 [Cpu] cannot add performance counter for CPU#0,0 utilization: The specified object was not found on the computer.
    2020/11/12 12:08:09.822538 [Cpu] cannot add performance counter for CPU#0,1 utilization: The specified object was not found on the computer.
    2020/11/12 12:08:09.822538 [Cpu] cannot add performance counter for CPU#0,2 utilization: The specified object was not found on the computer.
    2020/11/12 12:08:09.822538 [Cpu] cannot add performance counter for CPU#0,3 utilization: The specified object was not found on the computer.

Chybu mám u system.cpu.util a system.cpu.load.

U jednotlivých hostů, pokud si najedu na items, tak mám v info hlášku "Invalid second parameter.".

Vše ostatní v templatech funguje dobře, včetně monitoringu využití RAM apod.

Díky za pomoc.

Zdravim,

mozete prosim uviest presnu verziu Zabbix servera, agenta a Win servera, ktore pouzivate:
    Tiez by ma zaujimal pouzity template. Poprosim screenshot z Win hosta a jeho itemov, ktore su nasadene.
    Spustite na danom Win serveri prikaz zabbix_agent2 -p a vystup tiez pripojte k vasmu prispevku.

Comment

Originally posted by bitboy View Post
      Zdravim,

mozete prosim uviest presnu verziu Zabbix servera, agenta a Win servera, ktore pouzivate:
      Tiez by ma zaujimal pouzity template. Poprosim screenshot z Win hosta a jeho itemov, ktore su nasadene.
      Spustite na danom Win serveri prikaz zabbix_agent2 -p a vystup tiez pripojte k vasmu prispevku.
      Zabbix server - 5.0
      Zabbix agent2 - 5.0.5
      Win Server
      • OS Name: Microsoft Windows Server 2016 Standard
      • OS Version: 10.0.14393 N/A Build 14393
      výpis z zabbix_agent2 je zde http://leteckaposta.cz/906758129 - nepodařilo se mi to nahrát sem.
      Attached Files
      Last edited by Tom46; 16-11-2020, 13:36.

Comment

Podla screenshotov vyuzivate konfiguraciu system.cpu.util[all,idle... Ta vsak nie je na Win platforme podporovana.

system.cpu.load vam funguje pre avg1. Pre avg5 a avg15 nefunguje. Co vam oznami, ked ukazete na symbol not supported pri tychto dvoch itemoch? Invalid second parameter?

Comment

• Tom46
          Tom46 commented
          Editing a comment
          Přesně tak, invalid second parameter. pro avg1 sice chybu nehlásí, ale je neustále 0%. To si myslím, že není dobře protože procesor v průměru běží na 50-60%.

Existuje tedy nějaká jiná konfigurace místo system.cpu.util[all,idle... , která by běžela na Win?
          Díky.

Na Win je podporovany len typ system (system.cpu.util[all,system...]), ten je zaroven default konfiguraciou pre Win. Podporovane itemy pre jednotlive platformy najdete tu.

Load CPU a CPU util nie je to iste. Load CPU vyjadruje vytazenie systemu ako celku - vyjadruje nutnost cakania procesov na CPU napr. z dovodu pretazenia diskoveho subsystemu.
        Vysoka CPU util neznamena zaroven vysoky load systemu a opacne. Viac tu.

Dolezite tiez je, pod akym uctom bezi agent. Systemova user grupa pre fungovanie tejto metriky je Performance Monitor Users. Minimalne poziadavky na persmissions pre Win su tu.

Samotna metrika system.cpu.load sa ziskava z performance counteru \System\Processor Queue Length. Mozete pripadne cez Perf. mon skusit, ci je v systeme dostupna.

Comment

Na Win je podporovany len typ system (system.cpu.util[all,system...]), ten je zaroven default konfiguraciou pre Win. Podporovane itemy pre jednotlive platformy najdete tu.

Load CPU a CPU util nie je to iste. Load CPU vyjadruje vytazenie systemu ako celku - vyjadruje nutnost cakania procesov na CPU napr. z dovodu pretazenia diskoveho subsystemu.
          Vysoka CPU util neznamena zaroven vysoky load systemu a opacne. Viac tu.

Dolezite tiez je, pod akym uctom bezi agent. Systemova user grupa pre fungovanie tejto metriky je Performance Monitor Users. Minimalne poziadavky na persmissions pre Win su tu.

Samotna metrika system.cpu.load sa ziskava z performance counteru \System\Processor Queue Length. Mozete pripadne cez Perf. mon skusit, ci je v systeme dostupna.
          Tak na dvou serverech se mi podařilo spustit monitoring zatížení CPU. Využil jsem
          Code:
          perf_counter["\238(_Total)\6"]
          . Bohužel nevím proč to funguje na dvou serverech a na třetím už ne. Ten hlásí chybu - "Invalid performance counter path" a například u system.cpu.util[all,system] hlásí "No data available.". V logu zabbix agenta je pak "2020/11/18 11:09:26.186563 plugin 'Cpu' collector failed: No data to return."

Všechny 3 servery mám v zabbixu nastaveny stejně.
          Donastavil jsem ještě do template discovery rules - system.cpu.discovery -> ten mi ale u toho problémového serveru zobrazuje chybu "No data available.". Ten ale asi není úplně potřeba, protože když ho u těch dvou funkčních zablokovaný tak mi data z perf_counter chodí.

Comment

Co by este mohlo pomoct (pravdepodobne uvadzam aj nieco, co ste uz skusali):
            1. Na vsetkych serveroch bezi agent pod rovnakym uctom, resp. s rovnakymi privilegiami?
            2. Skusit pouzit zabbix genta 1.
            3. Mozete skusit identifikovat ciselne countre cez regedit (HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Perflib\009)
            4. Aby ste sa vyhli problemom s lokalizaciou systemu, skuste pouzit perf_counter_en alebo pripadne priamo vytvorit PerfCounterEn v konfiguracii agenta. Viac tu.

Comment

Co by este mohlo pomoct (pravdepodobne uvadzam aj nieco, co ste uz skusali):
              1. Na vsetkych serveroch bezi agent pod rovnakym uctom, resp. s rovnakymi privilegiami?
              2. Skusit pouzit zabbix genta 1.
              3. Mozete skusit identifikovat ciselne countre cez regedit (HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Perflib\009)
              4. Aby ste sa vyhli problemom s lokalizaciou systemu, skuste pouzit perf_counter_en alebo pripadne priamo vytvorit PerfCounterEn v konfiguracii agenta. Viac tu.
              Zřejmě už vidím chybu, na tom problémovém serveru jsou countery prázdné - údaj hodnoty je prázdný. U těch, které fungují jsou countery.

Comment

Announcement

Collapse
              No announcement yet.
              Working...
              X