This is the documentation page for an unsupported version of Zabbix.
Is this not what you were looking for? Switch to the current version or choose one from the drop-down menu.

2 Zabbix Nedir?

Genel bakış

Zabbix, Alexei Vladishev tarafından oluşturuldu ve şu anda Zabbix SIA tarafından aktif olarak geliştiriliyor ve destekleniyor.

Zabbix, hızlı ve güvenilir bir açık kaynaklı dağıtılmış izleme çözümüdür.

Zabbix, bir ağın sayısız parametrelerini ve sunucuların sağlık ve bütünlüğünü izleyen bir yazılımdır. Zabbix, kullanıcıların neredeyse her olay için e-posta tabanlı uyarılar yapılandırabildiği esnek bir bildirim mekanizması kullanır. Bu, sunucu sorunlarına hızlı tepki verme olanağı verir. Zabbix, depolanan verilere dayalı mükemmel raporlama ve veri görselleştirme özellikleri sunar. Bu, Zabbix'i kapasite planlaması için ideal kılar.

Zabbix hem sorgulama hem de yakalama (izleme) işlemlerini desteklemektedir. Tüm Zabbix raporları ve istatistikleriyle yapılandırma parametrelerine web tabanlı bir önyüz üzerinden erişilir. Web tabanlı bir önyüz, ağınızın durumunu ve sunucularınızın sağlığını herhangi bir yerden değerlendirebilmenizi sağlar. Doğru yapılandırılmış Zabbix, BT altyapısının izlenmesinde önemli bir rol oynayabilir. Bu, birkaç sunuculu küçük kuruluşlar için de, çok sayıda sunucusu olan büyük şirketler için de geçerlidir.

Zabbix ücretsizdir. Zabbix, GPL (GNU General Public License) Genel Kamu Lisansı'nın 2. sürümü altında yazılmış ve dağıtılmıştır. Bu, kaynak kodunun serbestçe dağıtıldığı ve halka açık olduğu anlamına gelmektedir.

Zabbix Şirketi tarafından ticari destek sağlanmaktadır.

Zabbix özellikleri hakkında daha çok bilgi edinin.

Zabbix kullanıcıları

Farklı büyüklükteki birçok organizasyon, birincil izleme platformu olarak Zabbix'e güveniyor.