This is the documentation page for an unsupported version of Zabbix.
Is this not what you were looking for? Switch to the current version or choose one from the drop-down menu.

4 Zabbix'e genel bakış

Mimari

Zabbix, sorumlulukları aşağıda özetlenen birkaç önemli yazılım bileşeninden oluşur.

Sunucu

Zabbix sunucusu, aracıların kullanılabilirlik, bütünlük bilgileri ve istatistikleri rapor ettiği merkezi bileşendir. Sunucu, tüm yapılandırma, istatistik ve operasyonel verilerinin saklandığı merkezi depodur.

Veritabanı deposu

Zabbix tarafından toplanan verilerin yanı sıra tüm yapılandırma bilgileri bir veritabanında saklanır.

Web arabirimi

Zabbix'e her yerden ve herhangi bir platformdan kolayca erişmek için web tabanlı arayüz sunulmuştur. Arabirim, Zabbix sunucusunun bir parçasıdır ve genellikle (ancak zorunlu olmayarak) sunucuyu çalıştıran makineyle aynı fiziksel makinede çalışır.

Proxy

Zabbix proxy, Zabbix sunucusu adına performans ve kullanılabilirlik verileri toplayabilir. Proxy, Zabbix dağıtımının isteğe bağlı bir parçasıdır; bununla birlikte, tek bir Zabbix sunucusunun yükünü dağıtmak çok yararlı olabilir.

Aracı

Zabbix aracıları, yerel kaynakları ve uygulamaları aktif olarak izlemek ve toplanan verileri Zabbix sunucusuna raporlamak için izleme hedeflerine dağıtılır.

Veri akışı

Ek olarak, bir adım geri gitmeniz ve Zabbix içindeki genel veri akışına bir göz atmanız önemlidir. Veri toplayan bir öğe yaratmak için önce bir ana makine oluşturmalısınız. Zabbix spektrumunun diğer ucuna geçmek için önce tetikleyici oluşturacak bir öğeye sahip olmalısınız. Bir eylem yaratmak için bir tetikleyicinin olması gerekir. Bu nedenle, X sunucusundaki CPU yükünüz çok yüksekken uyarı almak istiyorsanız, öncelikle Sunucu X için bir ana bilgisayar girişi, ardından CPU'sunu izlemek için bir öğe oluşturmanız gerekir; ardından CPU yükü çok yüksekse etkinleştirilen bir tetikleyicinin oluşturulması takip eder, bunu da size bir e-posta gönderen eylem izler. Bu, bir sürü adım gibi gözükse de, şablon kullanımıyla aslında öyle değildir. Bu tasarım sayesinde çok esnek bir kurulum oluşturmak mümkündür.