W tym rozdziale pokazane jest, jak w Zabbix należy ustawiać alarmowanie, z wykorzystaniem powiadomień.
Mając pozycje zbierające dane i wyzwalacze zaprojektowane do “odpalania” w przypadku problemów, dobrze by było mieć również mechanizm alarmowania, który powiadomiłby nas o ważnych zdarzeniach, nawet jeżeli w danym momencie nie oglądamy interfejsu Zabbix.
Właśnie to robią powiadomienia. E-mail jest najpopularniejszą metodą powiadamiania o problemach, dlatego pokażemy jak ustawiać powiadomienia mailowe.
Domyślnie w Zabbix zdefiniowanych jest kilka metod dostarczania powiadomień. E-mail jest jedną z nich.
Żeby skonfigurować ustawienia e-mail, należy przejść do Administracja → Typy mediów i kliknąć na Email na liście predefiniowanych typów mediów.
Pojawi się formularz definicji ustawień e-mail.
Należy ustawić właściwe wartości w polach Serwer SMTP, SMTP helo i SMTP email.
Naciśnij Zapisz jak już wszystko jest gotowe.
Teraz 'Email' jest skonfigurowany jako działający typ mediów. Żeby typ mediów był używany, musi być podłączony do użytkowników i musi zostać określony adres odbiorcy (dokładnie jak przy konfiguracji nowego użytkownika).
W Zabbix dostarczanie powiadomień jest jedną z rzeczy, które wykonują akcje. Zatem, aby ustawić powiadomienia, należy przejść do Konfiguracja → Akcje i kliknąć na Utwórz akcję.
W tym formularzu należy wprowadzić nazwę akcji.
Makra (lub zmienne) {TRIGGER.STATUS} i {TRIGGER.NAME}, widoczne w polach Temat domyślny i Wiadomość domyślna, zostaną zamienione na stan nazwę wyzwalacza, który spowodował wysłanie powiadomienia.
W najprostszym przypadku, jeżeli nie dodamy żadnych innych warunków, akcja zostanie wykonana, gdy dowolny wyzwalacz zmieni swój stan z 'Ok' na 'Problem'.
Powinniśmy teraz określić co akcja ma robić - można to określić w zakładce Operacje. Kliknięcie na Nowy, otwiera formularz nowej operacji.
Klikamy tutaj na Dodaj w bloku Wyślij do użytkowników i wybieramy wcześniej zdefiniowanego użytkownika ('Manager'). Wybierz 'Email' jako wartość Wyślij wyłącznie to. Po zakończeniu, kliknij na Dodaj.
Na tym kończy się konfiguracja prostej akcji, zatem kliknij Zapisz w formularzu akcji.
Gdy już mamy zdefiniowane dostarczanie powiadomień, dobrze byłoby jakieś otrzymać. Żeby to zrobić, możemy celowo zwiększyć obciążenie na naszym hoście - tak, by nasz wyzwalacz “odpalił” i byśmy otrzymali powiadomienie o problemie.
Np. w konsoli hosta można uruchomić (Linux):
cat /dev/urandom | md5sum
Można uruchomić jeden lub kilka takich procesów.
Po przejściu do Monitorowanie → Ostatnie dane można zobaczyć jak zwiększy się wartość 'Obciążenie CPU'. Należy pamiętać, że nasz wyzwalacz odpali, gdy wartość 'Obciążenie CPU' będzie większa od '2' przez 3 minuty. Kiedy to nastąpi: